Проектування будинку з розумом: на що потрібно звернути увагу під час планування житлового дому?

Проектирование дома

Якщо ви плануєте побудувати високоефективний будинок з мінімальним, майже нульовим, енергоспоживанням, необхідно вдатися до використання низки енергоефективних матеріалів та методів будівництва. Інтегрувати сучасні технології у будівництво необхідно на початковому етапі. Нерідко додаткові витрати на будівництво пов’язані з тим, що проектувальники та архітектори забувають врахувати певні деталі, які забезпечують економне енергоспоживання. Іноді вони нехтують прийняттям певних рішень щодо стратегій енергоефективності.

Нижче наведемо незначний перелік деталей, увага до яких на етапі проектування дозволить знизити витрати на будівництво.

Що включає розумне проектування будинку?

Залучення команди

На початковому етапі проектування є необхідність у створенні проектної групи, яка включатиме фахівців наступних будівельних професій:

  • каркасники
  • ізолятори
  • сантехнік
  • електрик
  • підрядник з будівництва сонячних батарей

Якщо ви плануєте побудувати будинок на фундаменті з паль, не забудьте про фахівців, які забезпечать випробування паль, їх вдавлювання та зрубування оголовків.

Зібрана вами команда визначить рентабельні заходи щодо підвищення енергоефективності при проектуванні та найбільш рентабельну послідовність реалізації цих заходів. Цю групу фахівців потрібно попросити ознайомитися з дизайном проекту та обов’язково враховувати їхні пропозиції та поправки.

Вибір ділянки

Найкращим місцем для будівництва будинку з нульовим споживанням енергії буде ділянка з безперешкодним доступом до сонячного світла. Добре, коли ділянка відрізняється плоскою топографією та незначним впливом погоди. Непогано, якщо вона розташована поблизу з доступом до послуг, магазинів та громадського транспорту. Незважаючи на те, що ідеальних ділянок буде небагато, вибірковість у цьому відношенні окупиться завдяки зниженню витрат і підвищенню якості життя. Сонячний доступ є у пріоритеті. По сонячній енергетиці можна проаналізувати ділянку, щоб переконатися, що на стінах чи дахах достатньо сонячного світла. Згодом необхідно спланувати оптимальну орієнтацію та розмір сонячних поверхонь.

Не завжди ділянки мають ідеальний доступ до сонячного світла. Тим не менш, все одно можна використовувати всі стратегії, викладені нижче, щоб зблизити будівництво якомога ближче до нульового рівня викидів.

Орієнтація будівлі

Проект будівлі повинен максимально враховувати можливість використання сезонних сонячних променів для пасивного обігріву та охолодження, а також для максимального виробництва сонячної енергії.

У теплому кліматі споруда повинна включати природне затінення, а в холодному – максимізацію пасивного надходження тепла сонця.

Сонячні панелі потрібно розміщувати на південній стороні даху. Якщо такої можливості немає, найкраще проконсультуватися з фахівцями. Вони підкажуть оптимальну орієнтацію для оптимізації сонячного посилення з урахуванням місцевих кліматичних умов.

Клімат

Для різних кліматичних умов підбирається різноманітний дизайн конструкції.

Кліматична зона та місцеві умови впливають на вибір:

  • рівня ізоляції
  • повітропроникність
  • стратегії контролю вологості
  • можливості денного освітлення, тощо

У більш теплому кліматі необхідно приділити особливу увагу потребам дизайну.

Форма

У проектуванні найкраще використовуватиме більше простих фігур, а не безліч дрібних з великою кількістю архітектурних складностей. Простіші Будівельні масиви, які відрізняються простотою, легше та дешевше будувати, герметизувати та ізолювати в польових умовах.

Розмір

Будинок необхідно планувати для практичного та комфортного використання. Сам будинок може коштувати сотні доларів за квадратний метр, тому скорочення на кілька квадратів від загальної суми може заощадити тисячі доларів на витрати на будівництво. Зменшення розміру будинку, за умови продуманого планування, заощаджує енергію та перекриє всі енергетичні покращення.

Термічний кордон

На планах проектування необхідно чітко визначити теплові кордони. Потрібно вирішити, що буде всередині, а що поза простором, що кондиціонується. Наприклад: горища з вентиляцією та підвальні приміщення знаходяться поза кондиціонером.

Стеля

У всьому будинку краще використовувати один тип стелі: плоский або соборний. При зміні висоти стель приміщення з високою стелею буде відокремлюватися стіною від неопалюваного приміщення, зазвичай горища. Цю “високу стіну” буває дуже складно герметизувати та ізолювати. Рівень ізоляції цієї стіни повинен бути таким самим, як у інших зовнішніх стін, і її потрібно буде покрити жорстким матеріалом, щоб закрити ізоляцію. Якщо є більше однієї висоти стелі, розробте чіткі деталі для герметизації повітря, ізоляції та жорсткої підкладки.

Навіси даху

Стратегія сонячного затінювання дозволяє сонцю нагрівати будівлю, коли це необхідно, та уникати перегріву, коли це не потрібно. Наприклад, у проект можна внести будівництво стаціонарних звисів даху, особливо на південній та західній сторонах, коли вони піддаються впливу прямого післяполуденного сонця. Розрахуйте та вкажіть південну звис даху, щоб максимізувати вплив зимового сонця і звести до мінімуму тепло від літнього сонця. Ці фіксовані виступи повинні бути компромісом між однаковими кутами нахилу сонячних променів навесні та восени, коли вимоги до нагрівання або охолодження сильно відрізняються.

Термічний міст

Чітко вкажіть на планах заходи щодо запобігання тепловим мостам. Вони можуть включати використання передових методів каркасу для систем стін, підлоги і стелі, а також зовнішню пінопластову обшивку, каркас зі зміщеними і подвійними стійками.

Огороджувальна ізоляція

Вкажіть, що ізоляція стін повинна бути повністю закрита жорсткими листами OSB, Thermoply або аналогічними матеріалами, і ніколи не проектуйте стіни, де важко належним чином покрити ізоляцію. Зверніть особливу увагу на софіти, горища, окантовку ванн, вентиляційні канали та камінні огорожі. Якщо ви малюєте стіни з подвійними стійками, обов’язково увімкніть деталі для огородження порожнини каркаса, у тому числі фанерний ковпак, паралельні верхні пластини та фанерні накладки всередині віконних та дверних отворів.

Системи повітряного бар’єру

Визначте тип повітряного бар’єру, який буде використовуватися. Чи це буде повітронепроникний гіпсокартон, мембрана та стрічка ZIP System SIGA, аеробар’єр чи щось ще? Необхідно перерахувати матеріали та методи герметизації повітря на планах проектування.

Вентиляция в доме

Вентиляція

На планах проектування необхідно накреслити обладнання механічної вентиляції та повітропроводи. Розташуйте обладнання та димарі в кондиціонованій оболонці будівлі, де це можливо. Не варто забувати про те, що вентилятори з функцією рекуперації тепла потребують зливу конденсату. Вкажіть усі рейтинги ефективності обладнання на планах.

Опалювальне та холодильне обладнання

Потрібно врахувати все опалювальне та охолоджувальне обладнання, а також їх труби, повітропроводи та лінії холодоагенту. Знайдіть систему гарячого водопостачання та вкажіть її рейтинг ефективності. Нанесіть їх на плани та вкажіть необхідність герметизації будь-яких проходок. Для канальних систем постарайтеся розташувати пристрій обробки повітря та всі повітропроводи всередині теплової межі. Зверніть увагу на теплові насоси з міні-спліт-системою без повітроводів, оскільки вони є дуже енергоефективними.

Нагрівач води

Потрібно визначитися з типом водонагрівача, який буде використовуватися, та найкращим місцем для його встановлення. Електричні водонагрівачі опору краще розташувати в центрі приміщення, що кондиціонується в кліматі з переважанням тепла і поза кондиціонованим приміщенням в кліматі з перевагою охолодження.

Газові водонагрівачі, які експлуатуються в герметичному будинку, мають бути герметичними моделями внутрішнього згоряння.

Сонячна енергетична система

З метою задоволення енергетичних потреб будинку необхідно правильно визначити оптимальний розмір фотоелектричної системи. Варто переконатися, що є достатня площа даху з правильним нахилом та орієнтацією для подачі енергії, достатньої для досягнення порога нульової енергії. Димарі, вентиляційні отвори та інші виступи даху повинні бути розташовані за межами площі даху, призначеного для сонячних батарей.

Умный дом

Техніка

Вкажіть енергоефективні прилади, які були обрані під час моделювання енергоспоживання. Оцініть їхню необхідність у вашому проекті. Складіть рейтинг.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.

Обратная связь

Есть вопросы? Мы Вам перезвоним!